svadobný fotograf
Zásnubné fotenie, Predsvadobné fotenie alebo Rande fotenie?

Zásnubné fotenie, Predsvadobné fotenie alebo Rande fotenie?

Na túto tému sme vyspovedali fotografa celebritných svadieb v našom tíme – Jana Freire s Loveღe  Photography, ktorý sa vrátil po 10 rokoch z Ameriky, kde fotil luxusné svadby:


Zásnubné fotenie, Predsvadobné fotenie, Rande fotenie – toto sú názvy, ktoré som našiel po príchode na Slovensko na niečo, čo sa v Amerike volá engagement session. V Ázii majú zvyk robiť tzv pre-wedding, čo je vlastne predsvadobné fotenie. To isté sa robí v Amerike, ale v preklade to je už spomenuté zásnubné fotenie. A čo je rande fotenie vlastne ani neviem, ale príde mi to vlastne byť všetko to isté 😉

Keď som začal písať článok na moju novú slovenskú webku, som si uvedomil, že je škoda týchto informácii na môj súkromný web, ak môžu poslúžiť ako inspirácia pre viaceré páry. Rozhodol sa preto napísať článok aj pre túto úžasnú skupinu, ktorej členom som sa stal ešte v Amerike.

Predsvadobné fotenie

Predsvadobné fotenie je vyslovene nutnosť, bez ktorej sa svadba nemôže uskotočniť v niektorých azijských krajinách. Toto je samozrejme spojené so spoločným cestovaním. Miesto a trasa je závislá len na veľkosti bankového konta daného páru. Ak nemajú peniaze zrovna nazvyš, cestujú po svojej krajine alebo po iných azijských miestach. Zatiaľ čo bohatšie páry cestujú do Paríža, Ameriky a často si dajú aj cestu okolo sveta.

Sám som mal niekoľko ázijských klientov, ktorí si prišli urobiť predsvadobné fotenie na Miami alebo do New Yorku. Jedno také fotenie na Miami si ako príklad môžete pozrieť aj tu. Je tam jasne vidieť, že ide o kombináciu zásnubného a predsvadobného fotenia, ako ich poznáme z našej kultúry. Vysvetlenie v texte ďalej.

Zásnubné fotenie

V Amerike je engagement session alebo zásnubné fotenie úplne bežná vec. Ale rozhodne nie je povinné. Keď prišla korona, videl som nevesty na diskusných fórach sa chváliť zásnubnými fotografiami, ktoré si nafotili sami. A s tým, ako sa telefóny zlepšujú, ich bolo veľa naozaj podarených.

© Loveღe Photography – e-session

V Európe sa s tým až tak často nestretávam. Možno sa mýlim a potom ma opravte, prosím. Mne dáva asi najväčší zmysel názov Predsvadobné fotenie. Zásnubným by som nazval fotenie, kedy sa pár zasnubuje. A teraz sme sa pekne zamotali.

Pred zásnubami je ešte niečo, čo sa v Amerike volá Proposal, kedy muž žiada svoje priateľku o ruku a pýta sa jej, či si ho vezme. Presne z tohto momentu vidieť nádherné fotky alebo videá na Instagrame (aj na WMF), kde vidieť pár na úžasnom mieste, keď zrazu muž vytiahne krabičku s prsteňom … a ďalej to už určite poznáte.

Na Slovensku moc nevidím videá a fotky, kde muž pýta ženu o ruku a dáva jej zásnubný prsteň. Ako by ste túto udalosť nazvali? Dajte mi prosím vedieť do komentov pod článkom. Ale asi to budú zásnuby?

Takže ako to vlastne je?

Prvým krokom je teda Proposal, teda moment kedy muž dáva zásnubnú obrúčku, a teda aj Proposal fotenie.

Keď už je pár zasnúbený, ešte pred svadbou sa robí takzvané zásnubné fotenie. Ide v podstate o rande fotenie, kde sa dáva dôraz na zásnubný prsteň, veľa bozkov a uvolnenú atmosféru. Po anglicky sa volá engagement session alebo e-session.

© Loveღe Photography – zásnubné fotenie

Volí sa špeciálna lokácia, ktorá má pre daný pár význam, podľa prostredia potom outfit a celková farebná schéma. Tieto fotky by mali byť dokonalé, nakoľko sa potom jedna z nich použije na Save The Date karty, teda po slovensky svadobné oznámenia.

Tieto fotky sa dávajú sa aj na svadobnú webstránku páru. Takisto veľa párov vytlačí tieto fotografie a dá ich do vstupnej haly priestoru, kde sa koná svadba. Ďalším použitím je dať ich do albumu, kde na svadbe hostia píšu želania.

No a potom sa často ešte pred svadbou robí predsvadobné fotenie alebo hneď po svadbe after-wedding fotenie. Aký je teda rozdiel medzi zásnubným a predsvadobným fotením? Ak nehovoríme o tom ázijskom predsvadobnom fotení, ktoré je takmer to isté ako zásnubné fotenie v západnej kultúre, potom je rozdiel jasný.

Pre zaujímavosť, predsvadobné fotenie v Ázii alebo Indii sa takmer vždy robí aj so svadobnými šatami. Je to vlastne taká kombinácia zásnubného a predsvadobného fotenia.

© Loveღe Photography – predsvadobné fotenie

V západnej kultúre, z ktorej si väčšinou berieme vzor, je zásnubné fotenie uvolnené a robí sa v oblečení, ktoré vystihuje pár a daný priestor. Toto som viac rozobral v blogu na mojej webke. Naproti tomu, pred-svadobné fotenie alebo taktiež po-svadobné fotenie sa robí vo svadobnom oblečení a jeho hlavným účelom je mať viac svadobných portrétov, nakoľko počas svadby nikdy nie je na to dostatok času.

Ak by som to chcel zamotať úž úplne, v Amerike sa ešte robí aj tzv Bridal fotenie, ktoré v postate zastupuje, resp. predlžuje portrétne fotenie počas svadby 😉

Ak máte aj po prečítaní nejasnosti alebo otázky, napíšte nám v komentároch pod článkom. Radi odpovieme.


Pozrite si aj iné články v slovenčine alebo češtině. Ak viete anglicky, nájdete u nás úžasné tipy od ozajstných odborníkov tvoriacich úžasné svadby vo svete a doma. Odporúčame aj náš Instagram.
Ak si nevesta, pridaj sa do našej Facebook skupiny.


Sharing is caring!

3 thoughts on “Zásnubné fotenie, Predsvadobné fotenie alebo Rande fotenie?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!