Svadobné inspirácie
Hlavný svadobný stôl (nie) je veda.

Hlavný svadobný stôl (nie) je veda.

Ahojte! Budúce nevesty s nami často riešia dilemu, koľko osôb má byť pri hlavnom svadobnom stole.

Možno si vravíte, že vytvoriť formálny zasadací poriadok je zbytočné, veď priestory poskytujú dosť miesta, aby sa hostia usadili sami. Relatívne áno, ale ak ste niekedy boli na svadbe bez plánu na sedenie, viete prečo je zostavenie zasadacieho poriadku praktickou voľbou. 

tabuľa s menovkami (© Jan Freire)

Výbornou možnosťou, ktorá sprehľadní a uľahčí usádzanie hostí, je tabuľa, na ktorej sú umiestnené kartičky s číslami stolov a menami hostí, ktorí majú jednotlivé stoly obsadiť. Mala by byť umiestnená pred vchodom do miestnosti, kde sa koná hostina. Vždy je dobré mať niekoho, kto bude pomáhať s usádzaním. 

tabuľu môžete nahradiť menovkami s číslom stola (© Jan Freire)

Je dobré sa riadiť niekoľkými už osvedčenými pravidlami. Mladomanželia sedia na čelných, dobre viditeľných miestach. Nevesta sedí vždy po pravici ženícha. Po nevestinej pravej strane sedia ženíchovi rodičia, po ženíchovej ľavej strane majú svoje miesto nevestini rodičia – ako symbol prepojenia rodín. Ak vám to priestor dovolí, usaďte k vášmu stoju aj starých rodičov a kňaza.

V blízkosti ženícha a nevesty by mali mať čestné miesto aj krstní rodičia, svedkovia, súrodenci a prvý družba s družičkou. Blízki príbuzní by mali sedieť vedľa najbližšej rodiny, pričom treba brať na vedomie aj požiadavky rodinných príslušníkov v súvislosti s usádzaním. Na konci stola by nemali sedieť ženy.

na tejto svadbe to bolo skoro celkom jedno (© Jan Freire)

Často vznikajú problémy, ak mladomanželia majú rozvedených rodičov, nedobré vzťahy alebo už nemajú jedného či oboch rodičov. Vždy radim, rozhodnite sa vy! Je to váš deň a všetko by malo byť podľa vašich predstáv.

Ak to cítite tak, že chcete pri hlavnom stole sedieť s partnerom vašej mamy alebo len otca s krstnou mamou, opýtajte sa ich, či sa budú cítiť dobre a príjemne. Ak sa chystáte sedieť pri stole s jedným z rozvedených rodičov s novým partnerom určite to odkomunikujte aj s druhým rodičom aby sa necítil nepríjemne.

A ak sa Vám do toho nechce alebo sa vám páči myšlienka byť pri hlavnom stole iba s manželom, je to úplne v poriadku! Toto je úplne bežná praktika v Amerike, kde sú tzv Sweetheart tables na 90% svadbách. A je po problémoch.
Prikladám aj inšpiráciu ako môže taká stôl vo dvojici vyzerať. Čo poviete? Ako budete sedieť vy? Dajte nám vedieť v komente nižšie.

toto je celkom klasický hlavný stôl pre dvoch (© Jan Freire)
na jednoduchšej svadbe môže vyzerať aj takto (© Jan Freire)
tu to nádherne vidíte, sweetheart stôl je naľavo (© Jan Freire)
sweetheart stôl na malej ale luxusnej svadbe, ešte bez výzdoby (© Jan Freire)
takýto hlavnýb stôl pre dvoch býva hlavne na východných svadbách (© Jan Freire)

Verím, že som s inšpiráciou na tému ako a kto na hlavnom svadobnom stole pomohla. Ak máte otázky, napíšte ich do komentov dole a radi odpovieme. Volám sa Nina a píšem za Loveღe weddings. Sme nová svadobná agentúra, ale máme bohaté skúsenosti z 300 svadbách za desať rokoch v Amerike.


Viac super tipov a rád od ozajstných svadobných odborníkov nájdete na našej novej slovensko – českej stránke. Ak viete anglicky, ešte viac ich nájdete na hlavnom webe Wedding Meets Fashion.

Veľa inšpirácie nájdete na našom Instagrame a ak si žena – budúca nevesta, neváhaj a pridaj sa na našu skupinu Facebooku.


Sharing is caring!

2 thoughts on “Hlavný svadobný stôl (nie) je veda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!