Svadobné inspirácie
Vieš isto ako si správne vybrať svadobného fotografa?

Vieš isto ako si správne vybrať svadobného fotografa?

Po dlhej debate s kamarátkou som sa dnes opýtala uznávaného a vo svete oceňeného svadobného fotografa Jana Freire, ako si s istotou vybrať toho pre seba správneho svadobného fotografa.

Viem, že na túto tému sa toho popísalo dosť, ale ako deklarujeme, u nás nenájdete žiadne články prepísané z internetu alebo písané novinármi. Tu nájdete len rady od našich partnerov, expretov vo svojich odboroch, ktoré majú zo svojich osobných skúseností so svojimi klientami. Tu sú Janove rady.

„Je to skvelá otázka, ale nie je na ňu až tak jednochuché odpovedať. Ale dám vám 8 tipov, ako na to.“

1. Práca

Musí sa vám páčiť jeho (alebo jej) práca! Toto by mala byť priorita číslo 1!

Poriadne si prezrite jeho web stránku, Instagram a ďalšie socialne média. Moje nevesty ma veľmi často nájdu práve na Instagrame. To je môj typ nevesty. Páči sa im moja práca a už vopred vedia, že chcú, aby som fotil ich svadbu. Dokonca som mal nevesty, ktoré ma oslovili ešte pred tým, ako mali istý termín svadby.

Ak si už pozeráte fotografovu prácu, nikdy neostante len pri Instagrame. Nie všetým fotografom Instagram „svedčí“. Môže byť rozdiel medzi ich super fotkami a tými čo sú na Insta. Ako príklad uvediem horizontálne orientované fotky. Tie mám väčšinou najradšej, ale nikdy ich nepostujem na Instagram. A toto je presne dôvod, prečo by ste určite mali pozrieť aj web stránku.

2. Štyl

Poznáme viac štýlov svadobnej fotografie, ako je klasický, moderný, editorial, žurnalistický alebo fine art. Ja osobne verím, že super svadobný fotograf by mal byť viac menej nad týmito štýlmi a dokázať ich skĺbiť viac.

Aj tu je príklad z mojej vlastnej svadby. Nevedel som nájsť fotografa, ktorý by mi spravil úžasné svadobné portréty a zároveň zachytil aj story celého dňa. Tak som nakoniec skončil s troma rozličnými fotografmi. Túto story môžete nájsť aj na mojej web stránke.

3. Cena

Pokiaľ to vyslovene nie je nutné, nenechajte cenu byť hlavným faktorom pri výbere. Ak máte šťastie, nájdete aj nový talent, ktorý začína a môže vám svadbu nafotiť krásne, ale aj tak ešte nemá dosť skúseností. Každý dobrý skúsený fotograf si za svoju prácu vypýta, čo si zaslúži.

Bežne som fotil 3-5 po-svadobných fotení pre nevesty, ktoré ma chceli, ale nevybrali si ma kvôli cene. Rozhodli sa pre niekoho lacnejšieho, ale nakoniec nemali ani jednu fotku, s ktorou by boli spokojné. Tak na konci zaplatili ešte viac, ako keby sa rozhodli hneď správne, lebo sme museli fotiť aspoň ich portréty nanovo. Viac o tom v tomto blogu.

Ak potrebujete lacného fotografa, pripravte sa na nečakané. Je naozaj rozdiel robiť job za €300 alebo za €1.300. Stačí si uvedomiť a to sa stáva pomerne často, že ak sa necíte dobre, oželiete aj €300 job a radšej ostanete doma. Ale zrušiť dobre platenú prácu je už ťažšie. Kam tým mierim, asi netreba vysvetlovať.

4. Pocit

Ak ste zvážili všetky tri faktory a stále ste ostali pri 2-3 fotografoch a je problém sa rozhodnúť, dajte na pocit. Vždy dôverujte intuícii. Môže sa vám páčiť práca, ale ak niekde v bruchu cítite, že tam niečo nie je v poradku, počúvajte ten pocit. Môže tam byť dôvod, o ktorom neviete. Ja sa vždy snažím veriť intuícii.

Prezrite si všetku komunikáciu a všetky socialne média. Pozerajte sa na celkový dojem. Komunikácia je kľúč! Rozpráva len o sebe? Je nátlakový? Toto je vaša svadba, a musí byť o vás, nie o ňom. Dobre si všoímajte, či sa vôbec o vás zaujíma.

5. Konzistentnosť

Tiež si treba všimnúť konzistentnosť ich práce a komunikácie. Je vždy zvorilý a odpovedá na čas?

Páčia sa vám všetky fotky? Ak vidíte rozdiel medzi fotkami, je to varovný signál! Ak vidíte úžasné fotky, ale aj úplne priemerné, vyzerá to skôr, ako že tie úžasné boli skôr štastie. Ak fotograf fotí stovky svadieb, vždy za pár rokov nazbiera niekoľko super fotiek, aj ak vôbec netuší, ako ich vlastne urobil.

Vždy si vypýtajte, aby vám ukázal galériu alebo blog post, kde uvidíte aspoň 30-100 fotiek z jednej svadby. Nikdy sa neuspokojte s galériami top fotiek.

6. Recenzie

Vždy si pozrite recenzie. A všade! Na niektorých stránkach môže napísať recenziu ktokoľvek aj fotograf sám. Pozrite si hlavne recenzie na Googli alebo Facebooku. Tam aspoň môžete vidieť, že ide o reálnych ľudí. Ja pripájam k mojim recenziam na facebooku aj blog post z danej svadby.

7. Publikácie

Má vás fotograf svadby publikované v časopisoch a na svadobných blogoch? Teraz myslím také tie seriozne, ako je Vogue, Style Me Pretty alebo Brides? Chápem, že nie každý chce mať svoju svadbu v magazíne, ale ak je fotograf ozaj dobrý, jeho práca je určite publikovaná. Možno že toto je pre vás menej dôležité, ale ak chcete naozaj dobrého svadobného fotografa, aj toto je faktor na zváženie.

8. Vyvaruje sa

Tento posledný bod je o zopár veciach, ktoré možno ani nemáte odkiaľ vedieť. Jednou je výbava. Je samozrejmé, že dobrý fotograf, by mal fotiť vašu svadbu najlepšou možnou výbavou, ale fotografia o tom nie je. Najlepšie fotky boli takmer vždy nafotené starými foťákmi alebo smartfónmi.

Toto remeslo je v prvém rade o očiach, mozgu a cite, a o tom, čo a ako vidíte, nie o foťáku. Ja vždy hovorím, že mojím najobľúbenejím fotoaparátom je môj iPhone, mám ho vždy vo vrecku. Takže ak vidíte, že svadobný fotograf s hrdosťou na webe prezentuje svoju výbavu, je to zvyčajne ďalší varovný signál a môže znamenať, že sa nemá čím iným prezentovať. Videl som veľmi veľa zlých fotografov s tým najdrahším možným vybavením.

Ďalšou vecou sú rôzne fotografické stránky, ktoré rozdávajú tituly, ako je fotograf roka, a dajú ho všetkým, ktorí nazbierali aspoň 5 recenzii za posledný rok, aj keď si ich fotograf vie napísať sám.

Ak sa vám fotograf zdá moc drahý, buďte uprimní. Ak mu napišete niečo ako, „…fakt sa mi páči tvoja práca, ale myslím si, že si ťa nemôžeme dovoliť. Môj rozpočet je xy, lebo …“ je tam vždy možnosť dohody. A ak viete ako fotografa presvedčiť, môžete vyhrať lotériu.


Dúfam, že sme ozrejmili aj nejaké nie veľmi známe fakty a teraz už viete ako si vybrať to správneho svadobného fotografa presne pre vás.


Jan Freire je fotograf celebritných a luxusných svadieb s 10 ročnou praxou v Amerike a jeho svadby boli publikované vo Vogue, People Magazine, Grace Ormode Wedding Style Magazine, Modern Luxury Brides či Carats and Cake. Teraz je už v Európe a tak ak hľadáte top fotografa na svoju svadbu, pozrite si jeho web a Instagram.

Taktiež si pozrite rady ďalšich odborníkov na svadby na našom blogu v slovenčine alebo angličtine.

Sharing is caring!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!