plánování svatby
Eko svadba alebo 12 tipov ako na ňu

Eko svadba alebo 12 tipov ako na ňu

Eko svadba doteraz nebola našou typickou témou, ale asi je načase – tak tu je prvý blog na tému udržateľná alebo eko svadba. Práve sa ma kamoška pýtala, či jej viem dať tipy, ako znížiť dopad jej svadby na životné prostredie. Som sa zamyslela, niečo naštudovala a tu sú teda niektoré z nich, ale som si istá, že nájdeme mnoho ďalších fantastických nápadov.

Ako môžem urobiť svoju svadbu ekologickejšou?

 • Pozvánky vytlačiť na recyklovaný papier
 • Eko svadobné šaty
 • Už použitá obuv
 • Šperky požičané od rodiny
 • Servírovaná večera, aby sa zabránilo vyhadzovaniu zvyškov
 • Na svadbe nepodávajte žiadne hovädzie mäso
 • Berte len suroviny pochádzajúce od miestneho dodávateľa
 • Namiesto svadobných darov, poproste o príspevok na charitu
 • Na recepcii nemajte žiadne jednorazové predmety
 • Kvety berte len tie pochádzajúce z miestnych zdrojov
 • Už použitý dekor urobí rovnakú službu
 • Žiadne fyzické svadobné dary

Pozvánky na recyklovanom papieri

Začnime túto tému eko svadba pekne od začiatku. Pred každou svadbou zasielate pozvánky. Pre udržateľnú svadbu by sme mali myslieť teda na všetko. Začnite tým, že urobíte svadobnú web stránku a tým umožniť hosťom online potvrdzovanie. Už som to vyskúšala na svadbe bratranca môjho snúbenca, kde som bola hosťom a bolo to fakt super, bez námahy a bez odpadu. Tým že som to otestovala, plánujem toto riešenie použiť aj na vlastnú svadbu. Viete si tam pridať napríklad aj otázky, na ktoré by mali hostia odpovedať, napríklad výber jedál a podobne. Ak vaši hostia používajú počítač, ušetrite kopu papiera.

Vraj je teraz moderné tlačenie pozvánok na papier, ktorý má vložené semená lúčnych kvetov. V takom prípade by ste ale mali myslieť na to, že vo vašej oblasti môžete nechtiac zaviesť invázne alebo nepôvodné rastliny. Môžete tiež vyskúšať Paper Culture alebo niečo podobné – táto firma sadí stromy za každú objednávku!


Svadobné šaty a topánky od eko firmy

Byť nahou je tá najudržateľnejšia alebo voľba číslo jeden. Firma Reformation a jej podobné sú #2 so svojimi kolekciami udržateľnej módy a doplnkov. Pre inšpiráciu sa tiež môžete môžeš pozrieť na Mother of Pearls alebo Lost in Paris, ale ak si na Slovensku alebo v Čechách, objednávaj ideálne od lokálnych návrhárov, ako napr. Yoora Studio.

Pre svadobné topánky existuje tiež veľa možností. Môžete si obuť svoje už nosené topánky (aj tak to nikto naozaj neuvidí) alebo môžeš vyskúšať firmy ako 5 euro bazar, kde sa dajú nájsť super kúsky pri troche snahy. Riešením je second hand alebo aspoň outlet. A eko svadba má základ.


Servírovaná večera ušetrí veľa zbytkov

Podľa môjho názoru je servírovaná večera (obed) lepšia ako bufetová, pretože šéfkuchár vie presný počet jedál, ktoré potrebuje pripraviť, a tým ostáva menej odpadu. Na rozdiel od toho robiť rodinný alebo bufetový štýl, kde sa k príprave jedla pridáva trochu rezervy, aby z každého jedla bolo dosť pre každého hosťa a ešte aj niečo navyše. Môžem sa mýliť a preto som sa opýtala môjho kamaráta – profesionála v oblasti cateringu.

Pracujem pre miesto kde sa robia svadby už niekoľko rokov a musím povedať, že bufety alebo rodinný štýl majú oveľa viac odpadu ako roznášané. Pre porovovanie, pri servírovaných menu máme iba asi 10% prebytok pre ľudí, ktorí by si mohli hlavné jedlo rozmyslieť. V prípade bufetu alebo rodinného typu musíme predpokladať, že približne 60% hostí môže chcieť rovnaké jedlo, a akonáhle je jedlo uvarené a podané na bufetové stoly, zvyšky sa musia z väčšej časti vyhodiť.


Namiesto darov donácia na charitu

Ak dávate hosťom darčeky, môžete si vybrať predmety, ktoré podporujú udržateľnosť, napríklad opakovane použiteľné tašky, slamky alebo fľaše s vodou atď. To je taktiež super nápad na koše pri vstupe.

Pokiaľ ide o svadobné dary si povedzte presne čo chcete alebo si radšej požiadajte o hotovosť. Taktiež môžete požiadať o prípevky na vybranú charitu, ako sa to už bežne robí pri narodeninách. Heslo eko svadba.


Kvety z lokálnych zdrojov, a nepoužívajte kvetinovú penu na zdobenie

Odpad z vašej eko svadby môžete minimalizovať aj používaním kvetov, ktoré pochádzajúcich z miestnych zdrojov s menšou uhlíkovou stopou ako dovoz. Prečo miestne? Sú nádherné, sú sezónne, a trendy!

Vonku je už bežný prenájom krásnych umelých kvetov. Ale aj u nás si už viete prenajať dekor. Tak nekupujte veci na jedno použitie a prenajmite si ich. V tomto vám pomôže aj veľa svadobných agentúr.


Eko svadba – názory eko neviest

Na názor na eko svadby sme sa opýtali aj našich kamarátov a známych. Svadieb je veľa a je poľutovaniahodné, koľko sa toho spotrebuje len raz a následne pravdepodobne skončí na skládke. Ak chcete udržateľnejšiu alebo eko svadbu, mohli by ste tiež minimalizovať počet použitých dekorácii. Môžete to urobiť aj tak, že použijete priestor, ktorý k tomu nepotrebuje veľa! A tu je teda niekoľko myšlienok:

V podstate dosť drasticky minimalizujeme „veci“, ktoré sa zdajú byť pri svadbách bežné – ako miesto konania sme si vybrali reštauráciu, aby sme nemuseli robiť floristické dekorácie atď. Taktiež sa neregistrujeme na dary (už máme dve domácnosti plné vecí). Pravdepodobne po svadbe predám svoje šaty a vezmem si lodičky, ktoré už vlastním.

Soňa:

Ako konfety použijeme sušené okvetné lístky z kvetov zozbieraných mnou a členmi rodiny za posledný rok. Ďalšie ozdoby sú vyrobené zo stránok starého románu, ktorý by nikto nikdy nečítal, takže sú úplne recyklovateľné. Záhradné hry budú tiež second-hand.
Všetky kvety pre kytice pestuje kvetinárstvo vo vedľajšej dedine. Pokrmy sa budú podávať „v rodinnom štýle“ v menších miskách, ktoré je možné doplniť, aby sa zabránilo plytvaniu. Jedlo, ktoré sa nepodá, sa použije na večerný bufet.
Je to eko svadba a preto sa pozeráme aj na uhlíkovú stopu, no na šťastie všetci bývajú maximálne do 4 hodín jazdy, drvivá väčšina do 2 hodín. Maximálne podporujeme zdieľanie automobilov.

Mária:

Robíme vegánsky catering, second-hand šaty a minimálny dekor. Žiaľ, polovica hostí musí cestovať, takže to bude sakra veľa uhlíka. Z toho cestovateľského kúska sa dá len ťažko dostať. Možno to trochu kompenzuje nedostatok cestovania v minulom roku?
Budeme mať aj vegánsky catering! Páči sa mi, že je to tiež príležitosť predstaviť, aké vynikajúce vegánske jedlo môže byť pre ľudí, ktorí si ho bežne nevyberú.

Petra:

Vezieme sa na eko vlne, pretože je to pre mňa aj môjho snúbenca skutočne dôležité! Našťastie sa náš svadobná agentúra špecializuje aj na udržateľné svadby, čo samozejme veľmi napomáha. Čo možno najviac vecí si požičiavame. Isto je lákavé mať krásne akrylové tabuľky vyrobené na mieru, ale aj tak by sme ich už nikdy nepoužili a skončili by v koši, takže si ich namiesto tlačenia prenajmeme a svadobný program bude dostupný cez QR kód.
Samozrejme kamarátom posielame elektronické pozvánky a rodina dostáva eko papier. Kvety zo svadby odnesieme do nemocnice alebo domu dochodcov. A tiež komunikujeme s kateringovou firmou, čo dokážu zvyšky kompostovať alebo niekomu darovať.
A aj keď by sa to mohlo zdať ako nepodstatné, je pre nás dôležité využiť miestnych dodávateľov, ktorí nemusia cestovať. Pomôžeme podporiť malé miestne firmy a znížime cestovné emisie, či odpady z obalov. Dúfame, že tým trochu odčiníme to, že veľa našich priateľov a členov rodiny musí na našu svadbu cestovať, pretože bývame tak ďaleko od nich.️

Laura:

Ako prvé sme sa opýtali, či môžeme darovať zvyšky z cateringu! Ale v našej zmluve je jasne uvedené, že jedlo si z bezpečnostných dôvodov nemôžete vziať domov ani ho darovať, preto hľadáme možnosť kompostovania. Nie som si istá, či sa jedná o nariadenie mesta, ale darovať zvyšky do útulku pre bezdomovcov boli mojou prvou požiadavkou.
Čo sa týka tabuliek, v blízkosti miesta našej svadby viem o firme, ktorá požičiava za primerané ceny a požičiavajú aj nábytok či dokonca aj výzdobu. Zistili sme, že si môžeme prenajať takmer všetko.
Ďalšia dôležitá vec je doprava na miesto konania. Našťastie je naše miesto v pešej zóne a blízko od väčšiny hotelov, ale inak by sme urobili kyvadlovú dopravu. Zaisťuje bezpečnosť a viac automobilov mimo cesty!

Lada:

Používame kvety z miestnych zdrojov od kvetinárstva, ktoré nepoužíva plastovú ani kvetinovú penu. Po svadbe daruje všetky naše kvety. Pozvánky tlačíme na recyklovaný papier a na recepcii používame iba opakovane použiteľný riad a obrúsky. Vo vrecúškach na privítanie plánujeme dať každému opakovane použiteľnú fľašu s vodou. Nerobíme tiež nič, čo by ľudia len tak vyhodili do koša, vrátane programov a pozorností.

Vierka:

Sobášime sa v prírodnom parku, takže dekorácie budú prirodzene „poskytnuté“ a namiesto pozorností pre hostí darujeme donáciu parku. Koná sa svadobný večierok a podporujeme neformálne oblečenie, takže nikto nemusí kupovať nič nové.
Náš catering je vlastne food-truck a ten umožňuje všetkým hosťom odniesť si všetky zvyšky jedla. Sama si pestujem kvety, ktoré plánujem použiť na svoju kyticu ale aj pre ženícha. Plánujem tiež ísť do netradičných svadobných šiat, aby som si ich opäť obliecť v budúcnosti.

Daria:

Budeme si požičiavať väčšinu našich dekorácií a tak sme vytvorili Google dokument so všetkými položkami a zdieľali sme ho s rodinou a priateľmi. Umožnilo nám to sa vyhnúť sa nákupu alebo prenájmu vecí, ako sú vykrajovače koláčov, svietniky, záhradné hry, vázy, atď.
Budeme tiež používať pomiešané drevené stoličky – možno nie „udržateľnejšie“ ako prenájom, ale zachránili sme desiatky skvelých stoličiek z koša tým, že sme v deň zberu odpadu vyrazili po okolí a taktiež hľadali na Facebook Marketplace.
Všetky kvety sú pestované v mojej záhrade alebo v kvetinách zhromaždených na rodinnom pozemku. Plus elektronické RSVP.

Renáta:

Kúpte si veci, ktoré znovu použijete, alebo použite veci, ktoré už máte. Naše dekorácie na stoloch budú z veci, ktoré potom použijeme alebo ktoré môžeme darovať. Budem mať obuté lodičky, ktoré už vlastním. Aj takéto malé veci majú výrazný dopad (a tiež vplyv na vašu peňaženku).

Júlia:

Som v oblasti kde existuje miestna nezisková organizácia, ktorá vaše kvety po svadbe upcykluje tak, že ich premení na malé aranžmány a dá ich miestnym obyvateľom domovov dôchodcov. Ako veľký zástanca udržateľnosti som ochotná znášať tieto ďalšie náklady s vedomím, že moje drahé kvety budú mať druhý život a prinesú ostatným radosť. Aj moja eko svadba bude radostnejšia.
Moje kvetinárstvo malo v pláne tiež urobiť črepníkové rastliny zmiešané s kvetmi ako hlavný dekor na stoly, ktoré by sa potom rozdávali ako pozornosť pri odchode.

Nina:

Do svojej kytice som si nakúpila hodvábne kvety. Môj snúbenec sa ma druhý deň opýtal: „Nemali by sme radšej použiť skutočné kvety?“. Ja som mu odpovedala: „CHCEŠ utratiť stovky euro za niečo, čo za dva dni zomrie?!“ Trochu ho znepokojuje, že tie hodvábne budú v budúcich rokoch iba haraburdami v kúte, ale ja som ho ubezpečila, že kým s nimi skončím, budú nádhernou výzdobou jednej steny.
Uvažujem tiež nad tým, že použijem čerstvé produkty na dekoráciu – baklažány, granátové jablká, jablká. Takto ich možno opäť použiť a zjesť potom, po tom čo poslúžia ako dekor.
Pravdepodobne nebudeme dávať žiadne pozornosti – jediná vec, ktorá nás zaujala, je spoločnosť, ktorá vysádza strom v mene každého hosťa, takže by sme sa o to mohli usilovať, ak ucítime potrebu svadobných pozorností. A namiesto svadobných šiat budem mať svadobný „komplet“, takže každú položku je možné potom znova použiť.
Snažím sa mať na pamäti udržateľnosť a znižovanie odpadu pri každom rozhodnutí, ktoré o svadbe urobíme. Ani nemôžem myslieť na to, koľkokrát som videla, ako sú svadobné torty takmer celé vyhodené, pretože v čase, keď došlo na to monštrum za 500 euro, každý bol už najedený, a už chcel len vstať a tancovať.

Soňa:

Moje šaty sú netradičné, takže si ich môžem znova obliecť. Som kutil a tak si vyrábam dekor, ktorý sa bude opäť používať v našej domácnosti, vrátane použitia nádob, ktoré sme si našetrili na vázy. Kvety budú z miestneho kvetinového trhu, rovnako ako sušená kytica kvetov, ktorá vydrží 3+ rokov. Všetko je plne vegánske, vrátane miesta konania recepcie a jedla. Naše prstene sú starožitné a môj snúbenec si upravil veľkosť jeho starého otca.
Možno by sme mohli urobiť oveľa viac, ale mojím hlavným zameraním bol výber vecí, ktoré sa nám páčia, na rozdiel od sledovania témy alebo farebnej schémy, pretože ich skutočne chceme čo najviac opäť použiť.

Maja:

Používam recikolovateľné svadobné oznámenia a na bežce a obrúsky používam iba 100% látky (hodváb, bavlna, vlna). Pozornosť pre hostí budú sukulenty a balíčky semien, z ktorých budú mať prospech aj opeľovače.
Mám pociť, že nenájdem ideálne šaty, ktoré by sa mi naozaj páčili, ale ak si ich oblečiem viackrát, je to výhra! Takže sa spojím s jedným predajcom na Etsy, a vezmem nejaké, čo sa dajú zmeniť na bežné denné nosenie.
Kvety budú buď drevené, papierové, alebo tiež hodvábne. Chystám sa na prírodnú svadbu s tematikou záhrady. Nemám miestenky pre hostí, pretože budeme mať menej ako 100 ľudí. Nebudem hádzať svoju kyticu, pretože každá moja známa je buď bezpohlavná, už vydatá, má sa vydať alebo je proti manželstvu.
Obuté budem mať čižmičky, ktoré sa dajú nosiť aj v bahnitých situáciách (dlhé šaty), pretože mamé záhradnú tematiku a ja sa často zakopávam. Šperky nebudú na mieru vyrábané na svadbu, iba pravidelne nosené na každý deň. Vyrábam si vlastné víno a pivo, takže sa nebudem starať o náklady na dopravu alebo alkohol.
Svadba je blízko domova a všetkým hosťom, takže náklady na dopravu sú nižšie a na jedlo používam miestnych dodávateľov, ktorí si prinesú vlastný riad. Svadba bude v botanickom skleníku, takže ozdoby sú už zabudované!

Alena:

Tak dúfam, že sme sa na začiatok téme eko svadba dostali aj trochu pod povrch. Dajte nám vedieť, ak potrebujete ďalšie informácie o udržatelných svadbách a my budeme radi pokračovať. Ak bude záujem, môžeme sa tiež spýtať členov nášho tímu a potom si môžete si prečítať názor svadobných plánovačov, kvetinárstiev, fotografov alebo cateringových firiem.

Ak chcete vidieť viac skvelých článkov, pozrite sa na našu webovú stránku. Môžete sa tiež pripojiť k našej súkromnej skupine na Facebooku.

Pre dennú inšpiráciu sledujte náš Insta @WMFteam

Sharing is caring!

1 thought on “Eko svadba alebo 12 tipov ako na ňu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!