svadobný fotograf
Stojí naozaj profesionálny svadobný album za to?

Stojí naozaj profesionálny svadobný album za to?

Je profesionálny svadobný album výrazne lepší ako od Cewe a podobných spoločností?

S érou digitálnej fotografie sa zvyky v svadobnom priemysle výrazne zmenili. Mnoho klientov vôbec nerieši profesionálnu tlač fotografii. Mnohí v podstate netlačia svoje fotografie vôbec. Svadobný album nie je výnimkou…

V poslednej dobe tento trend prerastá aj do svadobných albumov. Mnoho rôznych spoločností propaguje lacné služby tlače svadobných kníh a albumov. Jedna z najznámejších je asi Cewe. Často ponúkajú kvalitné fotoknihy, ktoré sú za zhruba tretinu ceny svadobného albumu, ktorý by ste dostali od profesionálnych svadobných fotografov.

Mnoho neviest preto kladie otázky typu: „Som zvedavá, či je kvalita tlače, ku ktorej majú profesionálni fotografi prístup, zreteľne lepšia ako kvalita tlače, ktorú ponúka Cewe a podobné spoločnosti…

Dobre, poďme na to. Základom je, že ak chcete album, ktorý vydrží celé generácie, toto spĺňa len kvalitný album od profesionálneho fotografa. Napriek tomu však nemôžeme predpokladať, že všetci fotografi využívajú len kvalitné albumové firmy.

Spotrebiteľské svadobné albumy verzus profesionálne svadobné albumy

Cewe je veľmi lacná značka určená konečnému spotrebiteľovi. Za tú cenu robia skvelé produkty, ale stále sú low-end. Ešte nemám presne prehľad na Slovensku a v Čechách, ale v zahraničí existujú aj produkty strednej triedy. A potom existujú profesionálne firmy, ktoré vytvárajú špičkové albumy, ale tie prijímajú objednávky len od profesionálnych fotografov.

Svadobný album je najskôr totiž potrebné navrhnúť. Myslím tým dizajn. Robia to buď profesionálni dizajnéri alebo priamo váš svadobný fotograf. Potrebujú k tomu špeciálny a dosť drahý softvér. Výsledný dizajn musí byť potvrdený nevestou spolu so všetkými špecifikami, pretože vytvorenie skutočného albumu stojí pár stoviek eur, a ak dôjde k omylu, niekto zaň musí zaplatiť. V tomto prípade je to fotograf.

Foto knihy vs Albumy

Potom je veľký rozdiel medzi foto knihami a albumami. Albumy sú úplne iná vec a oveľa nákladnejšia. Cena foto knihy môže byť aj pod €100; u skutočného albumu to začína na niekoľko sto euro, a to ešte pred pridaním práce na dizajne a zaplatením času na posielanie e-mailov, úprav, objednávok a samozrejme aj potreby dosiahnuť nejaký zisk. Zároveň si povedzme, že by pre high-end fotografa nedávalo zmysel ponúkať albumy, ktoré by sa výrazne nelíšili od značiek nižšej kategórie na spotrebiteľskej úrovni.

Povedzme si tiež, že low-end nemusí nutne znamenať, že je to zlé. Tie albumy sú ok, najmä ak chcete niečo rýchle a lacné a nevadí vám to neskôr vymeniť. Ale ani zďaleka sa nedajú porovnať k profesionálnym albumom. A určite veľa vevydržia, z pravidla väčšinou len pár rokov.

Je to ako s vínom. Víno za €5 kúpené v Lidl môže byť v poriadku, ak ste s tým ok vy. Ale určite to nie je úplne to isté, ako špičkové víno. Závisí to aj od toho, čo si ceníte. Niektorí ľudia skutočne oceňujú chuť vysoko kvalitného vína. Mnohí však doslova nevedia rozlíšiť špičkové od low-end vína … tak prečo platiť viac?

Pri albumoch vždy odporúčam dostať sa do rúk nejaký vzor, a tak zistiť, či pre vás kvalita naozaj znamená rozdiel. Mne a mojim klientom určite áno. Exkluzívne spoločnosti pre profesionálnych fotografov používajú komponenty, ktoré vydržia oveľa dlhšie (aj o desaťročia dlhšie), obstoja pri oveľa väčšom používaní, sú farebne vernejšie a majú oveľa luxusnejší vzhľad a dojem s hrubšími textúrovanými stránkami a obalmi.

Nezabudnite, že albumy sa od foto kníh líšia naozaj výrazne. A môže byť mätúce to, že niektorí fotografi a dokonca aj firmy používajú tieto výrazy naopak. Vysokokvalitné fotoknihy od svadobného fotografa sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí okolo €200. Vysoko kvalitné albumy sa pohybujú určite nad €500. Ja si zvyčajne za svadbu mimo Slovenska účtujem nad €5 000 a album, ktorý si vyberie 90% mojich neviest, stojí minimálne €1 500. Na Slovensku vám viem dodať krásny album s dvoma rodičovskými v cene okolo tisíc euro.

Vynikajúci svadobný album nemôžete skutočne oceniť, kým ho nebudete vlastniť. Moje nevesty sú až ohromené, keď pocítia a uvidia tieto albumy prvýkrát. Niekoľko ich reakcii mám nahratých aj na videách v mojom telefóne… a sú fakt zlaté! No a samozjrejme, že je pre kohokoľvek ťažké nemať aspoň jeden po tom, čo ho držia v rukách, aj keď si vôbec nemysleli, že ho chcú.

Záverečné zhodnotenie

Exkluzívny svadobný album. A áno, je to 24 karátové zlato!

Profesionálne svadobné albumy

  • skutočný foto-proces vs. tlačiareň
  • high-end väzba vs. štandardná väzba
  • rovne otvorené strany vs. knižná väzba
  • trvanlivosť materiálov (zvyčajne najmenej 60 rokov) v porovnaní s čínskymi albumami, ktoré sa začnú rozpadávať po 3 rokoch
  • poťahové materiály z kvalitnej kože, ľanu atď

Môj záver teda je, že ak nemáte rozpočet väčší ako €500, navrhujem si zaobstarať album alebo knihu kľudne svojpomocne, napr v Cewe. Ak ale chcete kúsok, ktorý sa stane dedičstvom vašej novej rodiny, rozhodne využite služby svojho svadobného fotografa.


Ak máte nejaké otázky týkajúce sa svadobných albumov, opýtajte sa v komentároch nižšie. Článok je písaný Janom Freire – celebritným svadobným fotografom. Jeho LoveMe Photography profil nájdete tu.

Pre dennú inšpiráciu sledujte náš Insta @WMFteam

Tiež si prečítajte si ďalšie rady od svadobných odborníkov v našej sekcii svadobných blogov a môžete sa pridať do našej súkromnej skupiny na Facebooku.


Sharing is caring!

1 thought on “Stojí naozaj profesionálny svadobný album za to?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!