plánovanie svadby
Je starejší na svadbe dôležitý?

Je starejší na svadbe dôležitý?

Je starejší na svadbe dôležitý? Priznám sa, keď som kedysi počula slovo starejší, striaslo ma. Nebojím sa povedať, že som ho priam neznášala. Časom som si tento názor upravila a aj preto píšem tento blog, kde sa chcem na význam starejšieho na svadbe pozrieť poriadne.

Podľa Slovníku slovenského jazyka slovo starejší znamená (starší) človek poverený vedením svadobnej hostiny, starosvat. Zároveň som sa po rozhovoroch s inými dozvedela, že starejšieho ako ho poznáme na svabách máme len my a poliaci. Iné krajiny v okolí majú svadobného moderátora. Takže ide o naše národné špecifikum a unikum.

V dnešných časoch nájdeme starejších tradičných – folklórných ale aj moderných. Tí moderní naozaj skôr skôr pripomínajú moderátora. Tí tradiční sú takmer vždy vo folklórnom kostýme a ich celý prejav je prispôsobnený tradičným zvyklostiam.

Je určite zaujímavé, že západné krajiny nemajú ani len moderátora. Ich úlohu si medzi seba delia DJ a svadobná plánerka. Čo je vlastne úlohou starejšieho? Vedenie celého svadobného dňa. Starejší usmerňuje a smeruje ľudí. Pomáha ich zhromaždiť na isté miesto a často aj rozbieha zábavu. Čo sa týka ceny, narazila som na rozpätie od €100 do €600.

Naša kamarátka Karin napísala hodnotenie jednému zo starejších takto: „Pred svadbou mi veľa ľudí hovorilo, že načo starejší. Po svadbe povedali, že keby tam nebol starejší, svadba by nebola tak super načasovaná, tak super odmoderovaná, a proste bolo to aj o tebe Roman, kazdý ťa chválil! Dal si svadbe “príbeh”, ako hovoríš o tých ceruzkách. Videla som ťa na svadbách x krát, no vždy ma bavíš, lebo vždy dáš každej svadbe niečo viac„. Myslím, že týmto hodnotením vyjadrila všetko.

Rada by som dala slovo aj svadobným profesionálom. Opýtam sa Jana, ktorý zažil tie najlepšie svadby na svete a opýtam sa na názor aj člena nášho tímu a starejšieho – Romana.

Jan Freire – špičkový svadobný fotograf: Som na tom podobne ako ty. Keď som kedysi počul len slovo starejší, bolo mi špatne. Sám som na svojej svadbe nič také nemal, ale ani žiadne folklórne tradície. Chcel som „čistú“ zábavu. Dokonca aj keď mi uniesli nevestu, nechal som ich s ňou pekne prísť naspäť s poriadne dlhým nosom. Desať rokov som bol na najúžasnejších svadbách hlavne v Amerike. Tam nič podobné ako starejšieho nemajú. Tam nemajú ani len moderátora. Jeho funkciu čiastočne zastáva DJ a čiastočne planerka. A čiastočne aj fotograf!

Po príchode späť na Slovensko som už zažil zopár svadieb a boli tam aj svadby bez starejšieho. Musím však uznať, že ak pár chce mať na svadbe slovenské folklórne tradície, nie je o čom a starejší je priam nutnosť. Časom som si ale funkciu starejšieho vyslovene obľúbil, hlavne ak ide o špičkových ľudí, akými sú Roman alebo Pali Tomčík. Dokážu výrazne pomôcť s tokom svadby, s enegiou a občas napraviť ak nejaký ten kiks.

Dúfam, že sme ozrejmili aj nejaké nie veľmi známe fakty o starejších. Ak vás čokoľvek o svadbých zaujíma alebo hľadáte informácie kvôli svojej svadbe, pozrite si rady ďalšich odborníkov na svadby na našom blogu v slovenčine alebo angličtine.


Sharing is caring!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!