plánování svatby
Ako vybabrať s úradnými otravami na svadbe

Ako vybabrať s úradnými otravami na svadbe

Tento článok vznikol z dôvodu opakujúcich sa prípadov problémov, ktoré sa vyskytli na Slovensku a v Čechách pri riešení úradných formalít s matrikárom a poslancami na svadobných slávnostiach. Snažili sme sa vám zhrnúť niekoľko užitočných tipov a rady, ako sa môžete pripraviť na takéto situácie a ako ich riešiť s minimálnym stresom a úsilím. Prvý si prečítajte názor alebo skôr radu, ako si poradiť na svadbe, ktorú vám spísal Jan Freire.


Počas mojich 10-tich rokov pôsobenia ako svadobný fotograf v Amerike som mal príležitosť zvečniť viac ako 300 svadieb. Zaujímavé je, že z týchto 300 svadieb sa len päť konalo v kostole. V Spojených štátoch totiž žije vysoké percento Židov, ktorí majú svoje vlastné zvyky a tradície, ktoré sa postupne preberajú aj medzi ľuďmi iného vyznania. Niektoré z týchto zvykov sú totiž tak dobré a zaujímavé, že sa stanú „pravidlom“ pre väčšinu.

Jedným zo zaujímavých faktov, ktoré som zistil počas svojich desiatich rokov ako svadobný fotograf v Amerike, je to, že Židia nie sú nutne sobášení v synagóge. Ich rabín sa s radosťou vyberie kamkoľvek a dokonca aj do iného štátu, preto nie je problém brať sa naozaj kdekoľvek. Tento zvyk sa postupne stal populárnym aj medzi inými skupinami a v Amerike sa zakotvil trend, kde sa môže ako oddávajúci registrovať ktokoľvek. Táto otvorenosť a flexibilita sa stala súčasťou amerických svadobných tradícií, ktoré si udržujú pestrosť a individualitu.

V Amerike môže oddávajúcim byť aj námorný kapitán

A môžem potvrdiť, že táto otvorenosť a flexibilita je jednou z najlepších vecí amerických svadobných tradícií. To najmä v prípade svadieb mimo miesto, kde pár žije, nehovoriac o zahraničných svadbách. Vďaka tomuto zvyku môže oddávať novomanželov akýkoľvek registrovaný oddávajúci, a to kľudne môže byť brat, sestra alebo kamarát. Toto je určite príjemnejšie, ako keď vás oddáva neznámy poslanec, a navyše to pridáva osobný a výnimočný nádych vašej svadbe.

Samozrejme, že tam existujú aj profesionálni oddávajúci, ktorí majú naučené príhovory pre rôzne vierovyznania a typy párov. Niektorí z nich sú skutočne vynikajúci a dokážu stvárniť tú správnu atmosféru a emócie na svadobnej ceremónii. Avšak, mnoho ľudí sa rozhodne aj tak pre svojho blízkeho alebo známeho ako oddávajúceho. Pre nich je dôležité, aby tento moment bol sprevádzaný osobnou a dôvernou atmosférou, ktorá môže u profesionálnych oddávajúcich chýbať. Naši príbuzní ako oddávajúci môžu vytvoriť jedinečnú a nezabudnuteľnú svadobnú ceremóniu, ktorú si všetci budú pamätať na celý život.

ak je oddávajúcim naj kamarát, je to vždy vidieť

A presne toto mi príde ako naozaj obrovský problém u nás v Európe. Zatiaľ každú svadbu, čo som zažil, pokazil presne moment príhovoru poslanca či matrikárky, ktorí sa tam vôbec nehodia. Sú to nakoniec jediní ľudia, ktorí do skupiny nepatria. Často sa im vôbec nechce a robia to len z povinnosti. Čiže, sú to nakoniec aj jediní ľudia, ktorí niečo na tej svadbe nerobia s radosťou. A dokonca som sa stretol už aj s tým, že na svadbe bol prísny Black-tie dresscode a matrikárka ani poslankyňa neboli ochotné sa obliecť do požadovaných šatov. 

Slovensko

Bolo by fajn, aby sme sa snažili túto situáciu zlepšiť a nájsť riešenie, ktoré by bolo vhodné pre všetkých zúčastnených. Možno by bolo dobré zvážiť zavedenie systému profesionálnych a zároveň osobných oddávajúcich, ktorí by mohli vytvoriť príjemnú atmosféru a zabezpečiť také vedenie obradu, ktorý by bol pre novomanželov a ich hostí osobným a nezabudnuteľným zážitkom.

Ako s týmto vybabrať? Podľa mňa veľmi jednoducho. Môj návod je nasledovný. Choďte podpísať papier na matriku aj so svedkami. A vôbec to neberte ako svadbu na úrade. Berte to čisto len ako byrokratický úkon. A následne si urobte svadbu, ktorá už tento úradný úkon v sebe obsahovať nebude. Bude len príjemnou oslavou vás dvoch s rodinou a priateľmi. 

Samozrejme aj s výmenou svadobných obrúčok. Do pamätníka alebo svadobného albumu si zapíšete deň krásnej svadby, nie deň podpisu papiera na úrade. Aspoň ja by som to urobil presne takto. Oddelil by som prísne úradné a nutné od príjemného, ktoré chcem zažiť s priateľmi a s rodinou. Na 100 %  by som to takto urobil, ak by som chcel mať svadbu v zahraničí. Odstránite tak všetky problémy s úradmi a byrokraciou. Jedinou výnimkou ostáva náboženský obrad, ktorý má svoje prísne pravidlá.


Na toto sme sa už opýtali veľmi znalej osoby, ktorá robí nielen svadby na Slovensku, ale aj v Taliansku, či na Cypre – Tatiany Klopčekovej zo svadobnej agentúry Impuls Weddings Bojnice. Tu si môžete prečítať jej návod a rady, ako na svadbu s cirkevným obradom v zahraničí. Čoho sa vyvarovať a na čo všetko naopak potrebujete myslieť. A taktiež vám priblíži ideu symbolických sobášov, ktorým sa začína venovať.

Určite nám dajte vedieť, čo si o tom myslíte a či vám tieto rady pomohly a hlavne, či sa vám s tým aj podarilo niečo urobiť a ako ste dopali v komentoch pod blogom. Ak sa vám rady páčili a chcete si prečítať ďalšie, nájdete ich na našom svadobnom blogu.

Sharing is caring!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!